Wybór metody aplikacji jest jednym z trudniejszych zagadnień dla wykonawcy, wpływa on bezpośrednio nie tylko na szybkość, stopień trudności przeprowadzenia procesu od przygotowania konstrukcji do malowania, ale i na sam proces aplikacji, ekonomiczność prac nakładania powłok, jakość powłoki począwszy od jej efektów estetycznych kończąc na rzeczywistej trwałości wykonanego zabezpieczenia.
W dalszej części opracowania omówiono podstawowe parametry techniczne i sposoby nakładania powłok wraz z podstawowymi ich zaletami czy niebezpieczeństwami niosącymi za sobą wybranie konkretnej metody.

  • Aplikacja przez natrysk jest często ograniczona z uwagi na możliwość zakłócania innych prac. Dlatego tez,
    farby przeznaczone do konserwacji systemów powinny dawać się nakładać również wałkiem lub pędzlem. Podobnie, bardzo skomplikowane struktury należy malować pędzlem lub wałkiem zamiast stosować natrysk. Dzięki zastosowaniu pędzla lub walka unikniemy niepotrzebnych strat farby i efektu suchego natrysku.

 

  • Malując pędzlem lub wałkiem należy zwrócić szczególna uwagę na uzyskanie odpowiedniej grubości warstwy suchej – w niektórych sytuacjach może być konieczne nakładanie dodatkowych powłok. Ostre krawędzie i konstrukcje o złożonej budowie należy pomalować wstępnie („wyprawki”) przed nakładaniem każdej pełnej powłoki.

 

  •  Kolor warstwy pośredniej lub między warstwy, powinien być dobrany tak aby powloką wykończeniowa pozwoliła uzyskać pełne i dobre krycie a także łatwe uzyskanie oczekiwanego koloru nawierzchni. Częstym błędem jest stosowanie zbyt ciemnej warstwy powłoki pod warstwę nawierzchniowa, w związku z stosowaniem przez nasza firmę wyłącznie pigmentów ekologicznych dających mniejsza sile krycia farb niż przy użyciu pigmentów zawierających związki chromu i ołowiu należy zwrócić szczególna uwagę na to zjawisko przy kolorach jasnych – o szczegóły zwróć się do doradcy technicznego producenta farb.

 

ZALECANA GRUBOŚĆ POWŁOKI SUCHEJ
Grubość powłoki dla systemu powłokowego podana w kartach produktów jest zalecana grubością powłoki
w określonych warunkach narażenia. Wartości GPS podane w kartach technicznych produktów są wartościami rekomendowanymi przy których to proces aplikacji przebiega w optymalny sposób, co oznacza m.in. brak lub minimalna ilość rozcieńczalnika dodawana do farby, dobra silą krycia i rozlewność oraz najkorzystniejszy stosunek grubości powłoki do czasu jej utwardzania i schnięcia, najlepsze właściwości tiksotropie, najczęściej spotykane specyfikacje projektowe dotyczące GPS jednej warstwy w systemach zabezpieczeń antykorozyjnych, brak czasu indukcji dla mieszaniny o ile nie wskazano inaczej

Minimalna GPS w aplikacjach
Minimalna GPS w systemie powłokowym (także systemie jedno-powłokowym) powinna spełniać zasadę 90/10 (np. 90% zalecanej grubości GPS jest do przyjęcia jedynie dla maks. 10% odczytów pomiaru), natomiast w przypadku pojedynczych powłok minimalna GPS nie powinna być niższa niż 80% wartości zalecanej, a ponadto powloką musi zapewniać całkowite kryjcie powłoki (może być różne w zależności od koloru produktu).

Maksymalna GPS w aplikacjach – uwagi ogólne
Nałożenie farby o grubości przekraczającej grubość powłoki zalecanej w arkuszach danych danego produktu może powodować problemy eksploatacyjne. Między innymi może to dotyczyć problemu
uwiezienia rozpuszczalnika i obniżenia kohezji (spójności powłoki), w odniesieniu do pewnych rodzajów powłok nawierzchniowych.
W systemach powłokowych GPS warstwy podkładowej jest sprawa bardzo istotna.
Ogólnym zaleceniem producenta, w odniesieniu do dowolnego gruntu, jest ograniczenie maksymalnej GPS do 1.5 wielokrotności wartości podanej w arkuszu danych danego produktu.
W dowolnym systemie powłokowym, co dotyczy także pojedynczych powłok (poza gruntem), jako ogólna zasadę należy przyjąć, że maksymalna GPS może wynosić 2-krotność zalecanej GPS, natomiast w obszarach krytycznych malowanego obiektu, dopuszcza się 10% odczytów pomiaru grubości pomiędzy 2 oraz 2.2 razy większych, niż zalecana GPS.

W przypadku specyfikacji technicznych stawiających wymaganie grubości przekraczającej zalecana GPS zgodnie z zapisami w kartach technicznych danego produktu, maksymalna dopuszczalna GPS powinna zostać uzgodniona w odniesieniu do każdego projektu osobno.
Przekraczanie GPS w aplikacjach i konsekwencje takiego postepowania stanowią bardzo złożony problem i zalezą ogólnie od rodzaju systemu, zalecanej GPS, ilości powłok oraz przewidywanych warunków narażenia.

Okres trwałości dowolnego systemu powłok ochronnych zależy również od GPS nakładanej
w obszarach krytycznych. GPS w obszarach krytycznych należy ścisłe monitorować i kontrolować poprzez nakładanie powłoki do wyrabiania („wyprawki” lub „strepet coat” – ang.) tym samym produktem, jakim będzie nakładana następna powloką w systemie powłokowym (lub postępować zgodnie z określonymi zaleceniami producenta farby). Należy zwrócić uwagę, że jeżeli na powlokę o zalecanej grubości GPS zostanie nałożona warstwa farby rozcieńczonej, wówczas minimalny okres między nakładaniem następnej warstwy należy odpowiednio wydłużyć, aby zapewnić dostateczny czas na odparowanie rozpuszczalnika. Należy również pamiętać, aby unikać nadmiaru farby w obszarach krytycznych w kolejnych etapach pracy. Nadmiar farby nie prowadzi do
przedłużenia okresu trwałości systemu powłokowego.

Maksymalna GPS w aplikacjach – powłoki specjalnego przeznaczenia
W przypadku powłok specjalnych, gdzie przewiduje się szczególnie trudne warunki lub wymagane jest zastosowanie systemów wzmocnionych bezrozpuszczalnikowych, GPS gruntu i kolejnych powłok może stanowić czynnik krytyczny.

Minimalna GPS do zapewnienia całkowitego krycia przy natrysku hydrodynamicznym Terminem tym określamy najniższa możliwa GPS zapewniająca całkowite krycie, oznaczone na płytce szklanej, na która nanosi się powlokę metoda natrysku hydrodynamicznego, w określonej temperaturze. Zalecana GPS zawsze powinna być wyższa.

Maksymalna GPS bez zacieków przy natrysku hydrodynamicznym
Wartość ta określa maksymalna GPS przy nakładkach bez efektu zacieków. Wartość ta jest normalnie równa podwójnej wartości maksymalnej zalecanej GPS.

Maksymalna grubość GPS nie powodująca zacieków przy natrysku hydrodynamicznym nie jest równoznaczna z maksymalna zalecana GPS. Aplikacja danej farby na grubość wyższa niż
zalecana GPS, może powodować powstawanie zacieków.